Birkenes

Valtjønnvegen 5B

Prisantydning
1 100 000 kr
Omkostninger
28 500 kr
Totalpris
1 128 500 kr
Formuesverdi
558 588 kr
Formuesverdi sekundær
2 122 633 kr
Byggeår
1972
Internt bruksareal (BRA‑i)
96 ㎡
Bruksareal
96 ㎡
Totalt bruksareal
96 ㎡
Tomteareal
1 798 ㎡
Etasje
1
Antall soverom
2
Eierform
Eierseksjon
Eiendomstype
Leilighet

Oversikt

Del av horisontaldelt tomannsbolig. Behov for oppussing/renovering. Ta kontakt med megler for visning.

Velkommen til Valtjønnvegen 5B - 3 roms leilighet i horisontaldelt tomannsbolig.
• Romslig stue med peisovn og god plass til sofagruppe samt tilhørende møblement.
• Det er en åpen stue- og kjøkkenløsning med god plass til spisebord.
• Bad utstyrt med toalett, dusjkabinett og servant med baderomsinnredning. Badet må renoveres.
• Praktisk vaskerom med opplegg for vaskemaskin. Vaskerommet må renoveres.
• To soverom hvor det er god plass til seng og garderobeløsning.
• Ligger i et veletablert boligområde like ved Birkeland sentrum. Det er kort avstand til skoler og barnehager.

Om eiendommen

Oppvarming

Elektrisk og vedovn

Parkering

Biloppstillingsplass

Standard

Tilstandsrapport basert på innholdskrav til forskrift til avhendingsloven er vedlagt denne salgsoppgaven. Vi oppfordrer interessenter til å sette seg grundig inn i rapporten før budgivning. Kjøper anses å være kjent med opplysninger som fremgår av tilstandsrapporten, og vil således ikke kunne gjøre gjeldene mangler som fremgår av rapporten.   
 
Tilstandsrapporten er utarbeidet av Henrik Løvdal den 26.08.2024, og er gyldig i 1 år etter befaringsdato. Ved eldre rapporter anbefales interessenter å undersøke eiendommen grundig. Det gjøres oppmerksom på at rapporten kun omhandler boligen, eventuelle øvrige bygninger på eiendommen er ikke vurdert.
 
Bygningssakskyndigs konklusjon:
Underetasjen sjekket i august 2024. Hele leiligheten må pusses opp. Bad må totalrenoveres. Da må gulv og vegger fjernes og bygges opp på nytt. Rør og elektrisk må legges nytt.
Boligen må ha en utvidet el-kontroll og hele anlegget bør legges nytt. Kjøkkeninnredningen må byttes. Bod/vaskerom må renoveres.
 
Følgende avvik har fått TG3:
Utvendig > Dører - Det er påvist dør(er) med fukt/råteskader. Karmene i dører er værslitte utvendig og det er sprekker i trevirket.
Innvendig > Overflater - Det er stedvis påvist synlige skader på overflater. Overflater har en del slitasjegrad utover det en kan forvente.
Rom Under Terreng - Det er gjennom målinger påvist høyt fuktnivå i trevegger i underetg./kjeller, det er derfor ikke foretatt hulltaking Det er påvist synlig fuktighet på mur/gulv i kjeller.
Våtrom > Underetasje > Bad > Generell - Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav.
Våtrom > Underetasje > Bad > Tilliggende konstruksjoner våtrom Hulltaking er ikke foretatt da det allerede er påvist andre avvik i våtsonen. Den valgte konstruksjonsutforming gir økt fare for skader
Våtrom > Underetasje > Vaskerom/bod > Generell Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav.
Våtrom > Underetasje > Vaskerom/bod > Tilliggende konstruksjoner våtrom. Ved fuktmåling i nedre del av vegg mot våtsone fra tilstøtende rom, måles høye fuktverdier.
Kjøkken > Underetasje > Stue/kjøkken > Avtrekk Avtrekksvifte er defekt.
Tekniske installasjoner > Elektrisk anlegg - Eldre elektrisk anlegg.
Tekniske installasjoner > Branntekniske forhold - Eldre brannslukkerapparat og eldre røykvarsler. Disse må byttes.

Følgende avvik har fått TG2: 
Utvendig > Vinduer - Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket.
Innvendig > Etasjeskille/gulv mot grunn - Målt høydeforskjell på over 15 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik.
Innvendig > Radon Gå til side Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.
Innvendig > Pipe og ildsted Gå til side Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe.
Innvendig > Innvendige dører Gå til side Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Enkelte av innvendige dører har en del slitasje.
Kjøkken > Underetasje > Stue/kjøkken > Overflater og innredning - Kjøkkeninnredningen har generell stor slitasjegrad (utover normal slitasjegrad ut ifra alder).
Tekniske installasjoner > Vannledninger Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger.
Tekniske installasjoner > Avløpsrør - Det er ikke påvist tilfredsstillende stakemulighet på avløpsanlegg. Vurdering er basert på alder. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i at mer enn halvparten av forventet brukstid for skjulte røranlegg er passert. Det er nå ingen symptomer på funksjonssvekkelse, men vær oppmerksom på at dette er en risikokonstruksjon.
Tekniske installasjoner > Ventilasjon - Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen.
Tekniske installasjoner > Varmtvannstank - Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år

For de bygningsdeler som har fått tilstandsgrad 2 og 3, og hvor det er påregnelig med tiltak, har bygningssakskynding utarbeidet et estimert kostnadsintervall. Se tilstandsrapport for mer informasjon.

Beskrivelse av tomt

Opparbeidet tomt med plen og beplantning. Asfaltert innkjørsel. Seksjon nr. 1 benytter seg av det som er naturlig rundt sin seksjon. Det er ikke opprettet noen skriftlig avtale om bruk av fellesområde.

Sammendrag selgers egenerklæring

Det er ingen egenerklæring fra selger ved tvangssalg. Eier opplyser at det minste soverommet er isolert og fått nye vegger. Det er nytt elektrisk anlegg på det soverommet og i gangen utført av Birkeland Elektro

Takstmannens kommentar til arealoppmåling

Boder er brukt som oppholdsrom. Bod/badstue innforbi badet er revet. Det er nå bare et stort bad. Dette er ikke søkt om.

Diverse

Det foreligger ingen skriftlig avtale mellom de de to seksjonene om bruk av uteareal.
Stoppekran til vann for seksjon 1 ligger i seksjon 2, denne bør flyttes og dør mellom seksjonene bør blokkes.
Felles forsikring for begge seksjoner, denne seksjonen betaler kr. 400,- i mnd for forsikring

Beliggenhet

Beliggenhet

Boligen ligger i et veletablert boligområde like ved Birkeland sentrum. Boligområdet består i hovedsak av villabebyggelse. Boligen ligger like ved skole og barnehage. Fra boligen er det gangavstand til Birkeland sentrum og alle de fasiliteter som følger. Det er kort vei til fine bade- og turområder.

Adkomst

Boligen er merket med TIL SALGS-plakat fra Sørmegleren og det vil være skiltet ved fellesvisning.

Areal

Primærrom P-rom

Etasje Areal Beskrivelse
1 96 ㎡ -

Bruksareal BRA-I

Etasje Areal Beskrivelse
1 96 ㎡ Entre, 2 soverom, gang, bad, vaskerom/bod, stue, spisestue m/åpen kjøkkenløsning

Fra 01.01.24 er det innført nye regler for måling og opplysning av areal på boliger.
De nye arealbegrepene er:

Bruksareal BRA
  • BRA-i - Internt bruksareal. Arealet innenfor boenheten.
  • BRA-e - Eksternt bruksareal. Areal av alle rom utenfor boenheten og som tilhører denne, for eksempel eksterne boder.
  • BRA-b - Innglasset balkong, altan, terrasser.
Andre arealer
  • TBA -Terrasser og åpen altan som er tilknyttet boligen.
  • ALH - Areal med lav himlingshøyde måles på samme måte som BRA, men man ser bort fra krav til himlingshøyde. Arealet inngår ikke i BRA, men opplyses om sammen med BRA som et tillegg.
  • GUA - summen av BRA og AHL. Brukes når boligen har gulvareal som ikke er måleverdig på grunn av for eksempel skråtak eller lav himlingshøyde. Arealet oppgis som tilleggsinformasjon til øvrige arealer.

Offentlige opplysninger

Ferdigattest

Det foreligger ferdigattest datert 29.11.2000. Ferdigattesten gjelder boligen. At en slik attest eksisterer gir ingen garanti for at det ikke er utført arbeid på boliger som ikke er byggemeldt eller godkjent.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vann og avløp. Privat vei 

Reguleringsplan

Eiendommen er regulert til boligbebyggelse, tilhører reguleringsplan Birkeland Sør 2 , datert 06.05.2021 På generell basis gjør vi oppmerksom på at det kan foreligge fremtidige planer hos kommunen for området rundt eiendommen, som megler ikke har mottatt opplysninger om.

Adgang for utleie

Boligen har ikke egen utleiedel, men kan fritt leies ut.

Tinglyste heftelser og rettigheter

På eiendommen er det tinglyst følgende heftelser og rettigheter som følger eiendommens matrikkel ved overskjøting til ny hjemmelshaver:

4216/87/91/1:
11.06.1993 - Dokumentnr: 3062 - Best. om vann/kloakkledn.
Rettighetshaver: Knr:4216 Gnr:87 Bnr:155
Kan ikke slettes uten samtykke fra bygningsrådet
Overført fra: Knr:4216 Gnr:87 Bnr:91
Gjelder denne registerenheten med flere


25.01.2008 - Dokumentnr: 71936 - Seksjonering
Opprettet seksjoner:
Snr: 1
Formål: Bolig
Sameiebrøk: 1/3


Om borettslag/sameie

Sameiebrøk

1/3

Økonomi

Omkostninger kjøper

Dok.avgift 2,5% av kjøpesum: kr. 27.500,-
Tinglysning av skjøte: kr 500,-
Tinglysning av pantedokument kr 500,-
Sum omkostninger: kr 28.500,-
 
Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer. 

Info eiendomsskatt

Eiendomskatt er inkludert i kommunale avgifter

Info kommunale avgifter

Kommunale avgifter inkluderer avløp, eiendomsskatt, feiing og vann
Renovasjon kommer i tillegg. Beregnet årsbeløp for 2024 er kr. 5.110,-. Gebyret faktureres i forhold til antall tømminger.

Info strømforbruk

Det er ingen krav til energiattest ved tvangssalg.

Nøkkelinformasjon

Innbo og løsøre

Det er ingen krav om løsøre /løsøreliste ved tvangssalg

Boligselgerforsikring

Selger kan ikke tegne boligselgerforsikring ved tvangssalg.

Vedlegg salgsoppgave

Salgsoppgaven med tilhørende vedlegg må gjennomgås før budgivning. Komplett oversikt over alle dokumenter megler har mottatt fra det offentlige/forretningsfører er tilgjengelig på Sørmeglerens hjemmeside. Dokumentene kan også fås hos megler ved forespørsel. Det tas forbehold om endringer i offentlige avgifter/gebyrer.

TV/Internett/Bredbånd

Innlagt fiber

Vilkår og betingelser

Sentrale lover

Det gjøres oppmerksom på at eiendommen er under tvangssalg og oppdraget er gitt av tingretten. I denne forbindelse er det viktig for en kjøper å være oppmerksom på at han har begrenset adgang til å påberope seg feil og mangler ved eiendommen. Eiendommen bør derfor befares sammen med en bygningskyndig. Det gjøres videre oppmerksom på at det gjelder spesielle regler for budgivning, overtakelse og utgifter som kan påbeløpe for kjøper. Disse vil du få opplyst ved henvendelse Sørmegleren. Henviser forøvrig til lov om tvangsfullbyrdelse av 26.juni 1992 kap. 11 og 12. Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper.

Budgivning

Det gjelder spesielle regler for budgivning, jfr. Tvangfullbyrdelsesloven § 11-26. Budskjema ligger vedlagt og rådgivning fås hos Sørmegleren.

Boligkjøperforsikring

Kjøper kan ikke tegne boligkjøperforsikring ved tvangssalg

Lov om hvitvasking

I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak ovenfor kunder. Dette innebærer å bekrefte kunders identitet, innhente opplysninger om reelle rettighetshavere og kundeforholdets formål og tilsiktede art. Videre skal megler kontrollere midlenes opprinnelse, samt gjennomføre kundekontroll av personer med disposisjonsrett til konto som benyttes ved transaksjoner til klientkonto. Kundekontroll skal gjennomføres løpende gjennom hele oppdragsperioden, dersom megler på noe tidspunkt ikke får gjennomført tilstrekkelig kundekontroll har megler rett til å avvikle kundeforholdet. Megler er underlagt rapporteringsplikt til Økokrim ved mistanke om brudd på hvitvaskingsloven. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles og megler kan i enkelte tilfeller ha plikt til å stanse gjennomføring av handelen. Partene i handelen kan komme i ansvar for tap den andre part påføres som følge av brudd på hvitvaskingsregelverket, partenes rettigheter ved mislighold

Betalingsbetingelser

Kjøpesum med tillegg av omkostninger skal være disponibelt på meglers klientkonto innen overtagelse. Normalt innebærer dette at fullt oppgjør må være innbetalt på meglers klientkonto senest to virkedager før avtalt overtagelsesdato. Eventuelle vilkår knyttet til innbetalingen, eksempelvis pantedokument som skal tinglyses til fordel for kjøpers bank, må være megler i hende i god tid før overtagelse kan finne sted. Sørmegleren AS tar ikke imot innbetalinger fra utlandet, innbetaling av oppgjør skal foretas samlet fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon. Megler tar ikke imot oppgjør i form av kontanter eller bankremisse

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølgning. Les mer om personvern i vår personvernerklæring på sormegleren.no/personvern

Visning

Produktnummer: 3857791D-1015-4D0B-9F86-D4DD3CD3019C Kategori: