Nøkkelinformasjon
Standard
Pen leilighet med gjennomgående god standard, innredet med tidsriktige fargetoner. Gulvene er belagt med laminat og parkett. Veggene bekledd med huntonitt.
Leiligheten går over 2 plan, med inngang i 1. etasje. Romslig gang med plass til å henge fra seg og plass til klesoppbevaring. Under trappen opp til 2. etasje er det bortstuingsmuligheter.
Gangen fører inn til en vinkelstue med åpen kjøkkenløsning. Rommets utforming gir rom for flere innredningsmuligheter. Stuen er lys og trivelig. De mange vindusflatene gir godt med lys inn og havet kan skimtes fra flere hold. I stuen er varmepumpen installert.
Vinkelkjøkken fra Hamran i lys treutførelse med alle hvitevarer integrert. Kjøkkenet er utstyrt med integrert kombiskap, oppvaskmaskin, koketopp, ventilator og komfyr. Godt med skap og benkeplass, noe som gir rom for en god arbeidsplass. Mellom overskap og benkeplate er det fliselagt.
Badet har fliser med varmekabler på gulv og fliser på vegger. Rommet er godt utnyttet og er innredet med toalett, dusjkabinett, baderomsinnredning og opplegg til vaskemaskin. Over vaskemaskinen er det plass til tørketrommel.
Soverommene ligger i 2. etasje. Rommene er romslige med plass til dobbeltseng. Utenfor soverommene er det en vid gang med flere bruksmuligheter. Her er det mulighet for å sette en kontorpult eller lage det til en avslapningssone. Fra gangen kommer man til en meget usjenert og lun terrasse, gjennom en stor skyvedør, hvor man kan nyte solen og utsikten mot havet. Skyvedørene har store vindusfelt, som slipper godt med lys inn.
Tilstandsrapport basert på innholdskrav i ny forskrift til avhendingsloven er vedlagt denne salgsoppgaven. Vi oppfordrer interessenter til å sette seg grundig inn i rapporten før budgivning. Kjøper anses å være kjent med opplysninger som fremgår av tilstandsrapporten, og vil således ikke kunne gjøre gjeldene mangler som fremgår av rapporten.
Tilstandsrapporten er utarbeidet av severinsen takst as den 11.08.23, og er gyldig i 1 år etter rapportdato. Ved eldre rapporter anbefales interessenter å undersøke eiendommen grundig. Det gjøres oppmerksom på at rapporten kun omhandler boligen, eventuelle øvrige bygninger på eiendommen er ikke vurdert.
Følgende avvik har fått TG3 eller TG2:
TG3:
Utvendig > Utvendige trapper - 2. Det er avvik: Det er ikke etablert trappetrinn i forbindelse med kjeller inngangen.
Våtrom > Overflater Gulv > Bad/vaskerom. Det er påvist at noen fliser har bom (hulrom under). Det er påvist sprekker i fliser. Det er mulighet for at det kan forekomme vannlekkasje på våtrommet hvor vann ikke vil gå til sluk.
Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Målinger viser at det ikke er fall til sluk (motfall).
Kjøkken > Avtrekk > Kjøkken. Rommet har ingen ventilasjon.- gjelder kjøkken i kjeller.
TG2:
Utvendig > Vinduer - 2. Det er avvik: Det er på flere av vindushengslene registret rustdannelser, dette må sees i sammenheng med boligens nærhet til havet.
Utvendig > Dører. Karmene i dører er værslitte utvendig og det er sprekker i trevirket.
Utvendig > Balkonger, terrasser og rom under balkonger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på tettesjikt/membran.
Utvendig > Utvendige trapper. Åpninger i rekkverk er ikke i henhold til krav i dagens forskrifter.
Det er avvik: Det er registrert sprekker i fugene og løse skifer.
Innvendig > Overflater. Det er avvik: Gulvflater på loftet fremstår med bruksslitasje.
Innvendig > Etasjeskille/gulv mot grunn. Målt høydeforskjell på mellom 10 - 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Det er registrert høydeforskjell på gulvet ved stuedøren i forbindelse med bærepunktet for
limtredrager i stuen.
Innvendig > Radon. Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.
Innvendig > Rom Under Terreng. Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging inn i kjellermur.
Våtrom > Sluk, membran og tettesjikt > Bad/vaskerom. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen.
Kjøkken > Overflater og innredning > Stue/kjøkken. Det er påvist fuktskjolder i overflater.
Kjøkken > Overflater og innredning > Kjøkken. Kjøkkeninnredningen er av eldre dato, og den mangler bruksfunksjoner/løsninger som er forventbart på et kjøkken.
Tekniske installasjoner > Vannledninger. Det mangler tettemuffer i enden av varerør på rør-irør-system. Det er ikke sluk i boden hvor vannrørene er plassert
Tekniske installasjoner > Varmesentral. Mer enn halvparten av forventet brukstid på varmesentral er oppbrukt.
Tekniske installasjoner > Varmtvannstank. Det er ikke påvist tilfredsstillende avrenning eller annen kompenserende løsning fra varmtvannstank.
Tekniske installasjoner > Elektrisk anlegg. Det elektriske anlegget er fra 2009 og har automatsikringer.
Tomteforhold > Drenering. Det mangler eller på grunn av alder er det sannsynlig at det mangler utvendig fuktsikring av grunnmuren - ved kjeller/underetasje.
Tomteforhold > Grunnmur og fundamenter. Grunnmuren har sprekkdannelser. Det er sprekker i fugene til skiferen som er etablert på ringmuren på framsiden av boligen. Det er synlig sprekk i ringmuren på synlig overflate i hobbyrommet i kjeller.
Tomteforhold > Terrengforhold. Det er avvik: Det er ikke tilstrekkelig fall på terrenget bort fra bygningen.
Tomteforhold > Utvendige vann- og avløpsledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige vannledninger.
For de bygningsdeler som har fått tilstandsgrad 2 og 3, og hvor det er påregnelig med tiltak, har bygningssakskynding utarbeidet et estimert kostnadsintervall. Se tilstandsrapport for mer informasjon.
Renovert
2008
Hvitevarer
Følgende hvitevarer medfølger handelen: Alle integrerte
Diverse
Boligen er en del av et boligsameie. Ingen kan direkte eller indirekte erverve mer en to boligseksjoner i et boligsameie jf. eierseksjonsloven § 23. Dersom et erverv har funnet sted i strid med eierseksjonslovens regler kan Kartverket nekte overskjøting. Dersom overskjøting blir nektet, er kjøper likevel forpliktet til å gjennomføre handelen med selger, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting.
Sameiet har ingen aktiv forretningsførsel, og har ikke utarbeidet regnskap, budsjett, husordensregler eller vedtekter.
Randonmåling
Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.
Boligselgerforsikring
Selger har tegnet boligselgerforsikring. Forsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset til eiendommens salgssum, oppad begrenset til 14 millioner kroner. Forsikringen dekker ikke verditap som følge av forekomst av insekter.
Vedlegg salgsoppgave
Salgsoppgaven med tilhørende vedlegg må gjennomgås før budgivning. Dokumentasjonen anses som kjøpers beslutningsgrunnlag.
Komplett oversikt over alle dokumenter megler har mottatt fra det offentlige/forretningsfører er tilgjengelig på Sørmeglerens hjemmeside www.sormegleren.no/61-23-0092. Dokumentene kan også fås hos megler ved forespørsel. Det tas forbehold om endringer i offentlige avgifter/gebyrer.
Servitutter
På eiendommen er det tinglyst følgende heftelser og rettigheter som følger eiendommens matrikkel ved overskjøting til ny hjemmelshaver:
Heftelser som følger eiendommen:
1971/693-1/40 Bestemmelse om bebyggelse 10.03.1971
Vegvesenets betingelser vedtatt
Overført fra: 4206-34/24
Gjelder denne registerenheten med flere
2009/255193-1/200 Seksjonering 08.04.2009
opprettet seksjoner: snr: 2
formål: Bolig
tilleggsdel: Bygning
sameiebrøk: 1/4
2015/242211-1/200 Resek/endring formål/brøk/tilleggsdel
17.03.2015
endring av formål/brøk: snr: 2
formål: Bolig
tilleggsdel: Bygning
sameiebrøk: 100/300
Fra hovedbølet som eiendommen er fradelt fra, kan det være tinglyst heftelser i form av erklæringer/avtaler som ikke fremgår av grunnboken for denne eiendommen. Eiendommen overdras fri for pengeheftelser, med unntak av eventuelle erklæringer, avtaler, servitutter og panteheftelser som fremgår av salgsoppgaven og skal følge med eiendommen ved salg. Kjøpers bank vil få prioritet etter disse.
Rettigheter som følger eiendommen:
Ingen rettigheter funnet.
Info kommunale avgifter
Inkluderer eiendomsskatt, forbruk vann og avløp, abonnement vann og avløp, målerleie og renovasjon. Avgiften varierer avhengig av forbruk.
Byggemåte
Byggeår er 1920 i følge Farsund kommune.
Bygget ble renovert i 2008.
Ihht. tilstandsrapport:
Taktekkingen er av betongtakstein fra ca. 2008. Takrenner, nedløpsrør og beslag er av plast/metall og er fra 2008. Veggene har tømmerkonstruksjon.
Fasade/kledning har liggende bordkledning og platekledning. Takkonstruksjonen har sperrekonstruksjon. Vinduene har karmer av tre og er fra 2008.
Dørene har karmer av tre og er fra 2008 Boligen har en innebygget balkong med utgang fra loftstuen. Det er utvendige trapp av murt trapp med
smijernsrekkverk ved inngangspartiet. Det mangler trappetrinn i forbindelse med døren i kjelleren.
Sammendrag selgers egenerklæring
1. Har det vært feil på bad, vaskerom eller toalettrom? Ja
Beskriv feilen og omfanget: Sisternen til vegghengt toalett sluttet og fungere. Denne er byttet ut til en helt ny sisterne sommeren 2023
2. Er det utført arbeid på bad, vaskerom eller toalettrom? Ja
2.1.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid
2.1.2 Årstall: 2023
2.1.3 Hvordan ble arbeidet utført? Ufaglært
2.1.7 Fortell kort hva som ble gjort av ufaglærte: Sisternen på vegghengt toalett ble byttet ut med en helt ny. Arbeidet er utført av faglært person, men på
dugnad.
4. I din leilighet, er det utført arbeid på tak, yttervegg, vindu eller annen fasade? Ja
4.1.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid
4.1.2 Årstall: 2008
4.1.3 Hvordan ble arbeidet utført? Faglært
4.1.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Bygget ble totalrenovert av Bjørndal Vedlikehold AS. Hele fasaden med vegger og tak ble oppgradert til gjeldende standard i 2008
4.1.5 Hvilket firma utførte jobben? Bjørndal Vedlikehold AS
4.1.6 Har du dokumentasjon på arbeidet? Nei
10. Er det utført arbeid på det elektriske anlegget? Ja
10.1.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid
10.1.2 Årstall: 2008
10.1.3 Hvordan ble arbeidet utført? Faglært
10.1.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Hele det elektriske anlegget ble oppgradert i 2008 i forbindelse med totalrenoveringen
10.1.5 Hvilket firma utførte jobben? Teknikken AS
10.1.6 Har du dokumentasjon på arbeidet? Nei
13. Er det utført arbeid på utvendige eller innvendige avløpsrør eller vannrør? Ja
13.1.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid
13.1.2 Årstall: 2008
13.1.3 Hvordan ble arbeidet utført? Faglært
13.1.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Avløpsrør og vannrør ble oppgradert i 2008 i forbindelsen med totalrenoveringen.
13.1.5 Hvilket firma utførte jobben? Teknikken AS
13.1.6 Har du dokumentasjon på arbeidet? Nei
16. Er det utført arbeid på varmeanlegg eller ventilasjonsanlegg? Ja
16.1.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid
16.1.2 Årstall: 2008
16.1.3 Hvordan ble arbeidet utført? Faglært
16.1.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Det ble installert varmepumpe og varmekabler på bad i forbindelse med totalrenovering i 2008
16.1.5 Hvilket firma utførte jobben? Teknikken AS
16.1.6 Har du dokumentasjon på arbeidet? Nei
17. Er det tegn på setningsskader eller sprekk i fliser? Ja
Beskriv feilen og omfanget, samt hvilke tiltak som er gjort: Det er en sprukket flis under vask på badet. Man ser en strek over flisen. Det er ikke gjort noe tiltak.
19. Har det vært skadedyr i leiligheten? Ja
Hva slags skadedyr og hva var omfanget? Det er spor etter mus i rørføringen til varmepumpen men det er aldri blitt observert så problemet er lite eller ikke eksisterende
24. Har du bygd på eller gjort om kjeller, loft eller annet til boligrom? Ja
25.1.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid
25.1.2 Årstall: 2014
25.1.3 Hvordan ble arbeidet utført? Faglært
25.1.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Kjøpte kjeller garasjen og vertikaldelte boligen med brannskillevegg
25.1.5 Hvilket firma utførte jobben? Bjørndal Vedlikehold
25.1.6 Har du dokumentasjon på arbeidet? Nei
25.1.8 Har du fått innvilget tillatelse fra kommunen for ombyggingen? Ja
Se selgers egenerklæringsskjema for utfyllende informasjon.