ØVREBYEN

Nordgata 8

Prisantydning
3 350 000 kr
Omkostninger
106 550 kr
Totalpris
3 456 550 kr
Formuesverdi
1 074 999 kr
Formuesverdi sekundær
4 084 994 kr
Byggeår
1811
Internt bruksareal (BRA‑i)
272 ㎡
Bruksareal
324 ㎡
Totalt bruksareal
324 ㎡
Tomteareal
481 ㎡
Etasje
3
Antall soverom
4
Eierform
Eiet
Eiendomstype
Enebolig

Oversikt

Eldre enebolig m/stor hage og spennende tomt| Moderniseringsbehov| Sentralt, samtidig tilbaketrukket|

Sørmegleren har gleden av å presentere Nordgata 8.
Dette er et sjarmerende hus med masse personlighet og originale detaljer.
Huset har behov for modernisering.
I tillegg til et spennende og innholdsrikt hus følger også hage. Denne er romslig og usjenert med gode solforhold.
Sentral, men tilbaketrukken beliggenhet med gåavstand til "alt".

Huset er svært innholdsrikt og har de senere år vært brukt både for egen beboelse og utleie.
Det er kun 1 boenhet, men boligen er delt opp slik at utleie er ideelt.
Med vedlikehold og oppussing kan dette bli en flott eiendom.

Velkommen til visning.

Om eiendommen

Oppvarming

Oppvarming via vedovn, varmepumpe og strøm.
Nyere varmepumpe i den ene delen av boligen som har vært utleid.

Parkering

Det er mulig å leie/kjøpe parkeringsplass i Halsefidja parkeringshus.
Eier har i år 2011 fått godkjent å opprette parkeringsplass i hagen. Da med inngang fra Apotekerbrotet. Denne godkjenningen har nå utløpt. Kjøper oppfordres evt til gjøre en ny henvendelse til kommunen.
Konferer megler for mer info.

Standard

Sørmegleren har gleden av å presentere Nordgata 8.
Dette er et sjarmerende hus med masse personlighet og originale detaljer.
Huset har behov for modernisering.
I tillegg til et spennende og innholdsrikt hus følger også hage. Denne er romslig og usjenert med gode solforhold.
Sentral, men tilbaketrukken beliggenhet med gåavstand til "alt".

Huset er svært innholdsrikt og har de senere år vært brukt både for egen beboelse og utleie.
Det er kun 1 boenhet, men boligen er delt opp slik at utleie er ideelt.
Med vedlikehold og oppussing kan dette bli en flott eiendom.

Muligheter for å leie og antageligvis kjøpe parkeringsplass i Halsefidja p-hus.

Eiendommen ligger i bevaringssone og er Sefrak registrert.
Det finnes flere stiftelser som gir ut tilskudd for oppgradering av eldre hus i Mandal.

Kjøper oppfordres til å sette seg inn i dette for å få dekket deler av eventuell oppussing. Av stiftelser kan det nevnes Kulturminnefonnet, Enøk, Norsk kulturarv, Riksantikvaren og Mandalsfondet.


Tilstandsrapport basert på innholdskrav til forskrift til avhendingsloven er vedlagt denne salgsoppgaven. Vi oppfordrer interessenter til å sette seg grundig inn i rapporten før budgivning. Kjøper anses å være kjent med opplysninger som fremgår av tilstandsrapporten, og vil således ikke kunne gjøre gjeldene mangler som fremgår av rapporten.   
 
Tilstandsrapporten er utarbeidet av Mangler data den 23.08.2024, og er gyldig i 1 år etter befaringsdato 20.08.2024. Ved eldre rapporter anbefales interessenter å undersøke eiendommen grundig. Det gjøres oppmerksom på at rapporten kun omhandler boligen, eventuelle øvrige bygninger på eiendommen er ikke vurdert.
 
Bygningssakskyndigs konklusjon:
 Byggeår: 1811 - Eldre bolig med grunnmur av eldre murte steinmurer, stedvis er disse pusset/slemmet. Deler har og eldre betong samt leca blokker. Boligen er videre oppført i trekonstruksjon av stokkebygde vegger for det meste grunnet alder, mindre deler av påbygg vil ha stenderverk av trekonstruksjon. Fasader er hovedsakelig kledd med liggende kledning samt stedvis noe stående. Taket er utført som saltak av bukker og åser med tegltakstein som taktekking. Isoleringen er av eldre dato og flere plasser lite isolert som normalt, boligen vil ikke kunne karakteriseres som en moderne bolig herav. Innvendige overflater består for det meste av gulvbord og belegg på gulver. Vegger hovedsakelig panelte/panelplater, malte/tapetserte flater samt synlige stokker, takene er utført med panel/gulvbord og takess for det meste. Takhøydene varierer grunnet skjevheter, er i 1 etasje fra ca. 2,25m til 2.4m. 2 etasjen fra ca. 2,29m til 2,49m. Loftsetasjen fra ca . 1.90m til 2.24m, deler her har og skråtak.
Boligtype: Enebolig
Generell beskrivelse av boligen:
Sjarmerende og romslig enebolig med bryggerhus beliggende i den eldre trehusbebyggelsen i Nordgata. Tomten er romslig for området og er opparbeidet plen og terrasser. Området tilbyr nærhet til alt av byens fasiliteter. Boligen og bryggerhuset er opprinnelig fra 1811 og ble oppført etter bybrannen i Mandal. Bygningen er av de eldre i område og boligen bærer preg av dets
sjarmerende eldre sørlandsstil samt byggemåte, og dette gjenspeiles i skjeve gulv, vegger og tak b.l.a. Overflatene bærer preg av en del slitasje og elde og det må påregnes en del arbeid om man ønsker å heve standarden. Det har i perioden rundt 1970-90 tallet blitt utført noe arbeider på boligen ellers fremstår de fleste overflater av eldre dato. Det er registrert enkelte konstruksjoner som er gitt TG 2 og TG 3, da dette blant annet er forhold hvor utførelse avviker fra standardens krav (NS3600), og ikke nødvendigvis har skader eller feil som tilsier at umiddelbare tiltak er nødvendig. Samtidig er det enkelte av forholdene som blant annet påvirker sikkerhet i bruk og vannskadesikkerhet, og hvor det anbefales at tiltak utføres. Avvikene er enkelt beskrevet nedenfor og blir ytterlige kommentert i rapport:

Dagens bruk av boligen er ikke i samsvar med byggegodkjente tegninger.
Det foreligger ingen tegninger på boligen med dets bygninger. Ut ifra deler på boligen og bryggerhuset er dette normalt men det er blitt foretatt endringer på boligen i senere tid som skulle
vært omsøkt. Dette gjelder takoverbygg bislag med dets vegger. Anlagt vaskerom, entre ned fra 2 etasjen vil og kunne tenkes av noe nyere dato enn opprinnelig byggeår. Det er og blitt satt inn noen vinduer/dører i ettertid slik jeg tolker det. Innvendig er det og gjort noen endringer med etablering av vegger og fjerning av vegger. Videre er det og etablert trapp opp til loftet fra 2 etasjen. Loftet er blitt innredet etter byggeår og deler av rom vil i utg. ikke bli godkjent til varig opphold ved søknad. Gjelder soverom med alkove mot øst grunnet lav takhøyde. Bryggerhusets innredet rom vil heller ikke kunne bli godkjent ut ifra takhøyden m.m. Boligen er registrert som enebolig, men er delvis innredet som enebolig med hybel. Jeg vil anbefale å foreta en søknadsprossess til kommunen for å få eiendommen slik den foreligger idag godkjent om mulig.

Det er ikke fremlagt ferdigattest / midlertidig brukstillatelse:
Det er ikke fremlagt noen midlertidig brukstillatelse eller ferdigattest. Boligen er byggemeldt og søkt før 1 .januar 1998. Det vil ikke bli mulig å få utstedt ferdigattest. Jeg vil anbefale å foreta en søknadsprosess til kommunen for å få eiendommen slik den foreligger idag godkjent om mulig.

Det er avvik på krav til rømning, dagslysforhold eller takhøyde under 2 meter:
Soverom med alkove mot øst har for lav takhøyde til å bli godkjent til varig opphold. Bryggerhusets innredet rom vil heller ikke kunne bli godkjent ut ifra takhøyden m.m.
Rømning loft vil og måtte gjennomgås ved godkjenning loft da eldre trapper er for smal samt det mangler fastmontert brannstige. Vinduene kan vurdere til godkjente grunnet bredde og høyde.

Det er ikke etablert brannslukkingsutstyr og/eller røykvarsler i boligen iht. forskrift.
Full gjennomgang av opplegget må påregnes.

Øvrige viktige opplysninger for deg som kjøper kan være:
- Sjarmerende enebolig med bryggerhus i attraktivt strøk med stort potensiale.
- Romslig tomt og bolig.
- Oppvarming med vedovn, varmekabler samt varmepumpe.
- Boligen med dets bryggerhus er beliggende i bevaringsområde og er SEFRAK registrert. Ved moderniseringer av utvendige overflater vil det foreligge føringer på materiell. Ved moderniseringer anbefales det å søke om støtte fra Mandalsfondet eller lignende.

Følgende avvik har fått TG3: 
- Krypkjeller, støttemur, trapper har avvik.
Oppsummering
Krypkjelleren er i all hovedsak funnet i bra stand ut ifra alder men TG3 er gitt da:
- Det måles ett forhøyet fuktutslag grunnet noe svekket drenering/murer og det mangler fuktsperre i form av plastfolie på bakken i krypkjelleren. Dette medfører at fuktighet fra bakken stiger opp i krypkjelleren med påfølgende økt luftfuktighet og risiko for en skadeutvikling.
- Det er registrert noe råteskader i stubbegolvets konstruksjon.
- Det er stedvis anlagt isolerin og asfaltplater anlagt har falt ned flere plasser.
- Rør gjennomføringer i stubbegolvet må gjennomgåes.
- Bedre ventilering av krypkjeller vil kunne være å anbefale.
- Spor morr/borrebille som normalt.
Anbefalte tiltak:
Det må påregnes en gjennomgang av krypkjellerens stubbegolv/himling og dets konstruksjon. Isolering og asfalplater/vindtettduk anbefales utbedret hvor lagt samt vindtetting og evnt. isolering hvor det mangler grunnet målt forhøyet fukt i rommet. Ved aktivt angrep morr/borrebille må dette utbedres før tetting av konstruksjon. Rør gjennomføringer må tettes samt bedre ventilering vil kunne bli aktuelt.
Utbedringskostnader: 10 000 - 50 000.

Støttemur - Oppsummering:
Støttemuren har noen mindre sprekker men TG3 er gitt da rekkverk anlagt er kun enkelt festet/avstivet.
Anbefalte tiltak:
Det må påregnes nytt gjerde ved fjerning av avstivere. Gå da og over muren
Utbedringskostnader: 50 000 - 150 000.
Balkong, terrasse, platting Oppsummering:
TG3 er gitt trappen til brygghuset som mangler rekkverk på den ene siden. TG2 gis øvrig da trappen til brygghuset er og noe skjev samt anlagt smijern er av eldre utførelse og
tilfredsstiller ikke dagens krav. Øvrig trapper har og manglende personsikring etter dagens krav. Støpte trapper har og stedvis noe sprekker. Terrassebordene vil kunne ha mindre skader stedvis men må påregnes vedlikeholdt da de har en del grønske på seg. Terrasse/platting konstruksjonen har og skjevheter.
Anbefalte tiltak:
Det bør påregnes en gjennomgang av terrasser/platting og trappene. Bedre personsikring på trapper anbefales samt rengjøring av terrassebord.
Utbedringskostnader: 50 000 - 150 000.

- Vinduer/dører og yttervegger. Oppsummering:
De koblede vinduer er i all hovedsak funnet i bra stand men TG3 settes da det må gjennomføres en full gjennomgang av vinduer/dører. Det er registrert spor av fukt og råte på isolerglass vinduer samt noen av de koblede vinduer, knekte glass, flass/kondens merker, flere vinduer/dører tar imot karmer, noe utette løsninger rundt vinduer/dører m.m.
Anbefalte tiltak:
En gjennomgang av alle vinduer/dører i form av overflatebehandling, smøring og justeringer må påregnes. Utskifting av dører og vinduer med råte/skader/slitasjer må påregnes. Det vil måtte forventes skader på reisverk da spesielt rundt vinduer/dører samt bunnstokk. Kostnad vil kunne komme utover overslaget.
Utbedringskostnader: 150 000 - 300 000.

Yttervegger Oppsummering:
Det må gjennomføres en full gjennomgang av alle yttervegger med dets kledning. TG3 settes da det registreres råteskader flere plasser i kledningen. Videre ut ifra besiktigelsen vil det
forekomme skader i reisverket, da hovedsakelig bryggerhusets framside b.l.a. Men det må og påregnes skader på øvrige deler ut ifra løsning ned mot bunnstokk samt råte i kledning og ved/rundt vinduer/dører. Kledningen vil og trenge vedlikehold i form av overflatebehandling grunnet flass. Løsning mot øst på loft med vinduet er og utsatt for fuktgjennomtrengning og her bør det påregnes arbeider med å utføre løsning annerledes. Det mangler og lufting og museband på det meste av kledningen. Hvor etablert lufting i gesims har flueduken skader.
For øvrig er ytterveggene som normalt ut ifra alder skjeve.
Anbefalte tiltak:
Det må påregnes en full gjennomgang av kledning/yttervegger i form av overflatebehandling og utbedringer/utskiftninger. For inspeksjon kreves destruktive åpninger, noe som ikke ble foretatt på befaringsdagen. Ut ifra alder på boligen vil det måtte forventes skader på reisverk da spesielt rundt vinduer/dører samt bunnstokk og hvor det er synlig råteskader i kledning.
Utbedringskostnader: Over 300 000.

- Renner/nedløp samt manglende snøfangere:
Oppsummering:
Renner/nedløp med rust merker, løsnet emalje, skjevhet m.m.
Anbefalte tiltak:
Ta en runde å gå over renner/nedløp med dets fester, kroker og beslag. Utbedringer for god levetid vil måtte påregnes.
Utbedringskostnader: 10 000 - 50 000.

Utstyr på tak Oppsummering:
Det er anlagt deler med snøfangere på taket men TG3 er gitt da det mangler over oppholdsareal/gangbaner. Stigetrinn feier er lagt på pipen som er i bruk. Ved igangsetting den andre pipen må dette påregnes her og.
Anbefalte tiltak:
Snøfanger må etter krav anbefales etablert for god personsikkerhet.
Utbedringskostnader: 10 000 - 50 000.

- Etasjeskillet har avvik, det måles rundt 30cm skjevhet stedvis. Oppsummering:
Gulvene har større skjevheter og det måles opp mot 30cm skjevhet. Videre er det registrert en del knirk samt løsnet gulvbord stedvis. Dette kan ha en årsakssammenheng med lang spennvidde på gulvbjelker som var vanlig i eldre hus. Skjevheter i gulv er ikke uvanlig for eldre boliger, og skyldes erfaringsmessig underdimensjonering/ ujevn dimensjonering av materialer.
Bislagets gulv har og svikt i seg og er enkelt oppført.
Anbefalte tiltak:
Man må vurdere selv om oppretting av gulv vil være hensiktsmessig. Boligen er over 200 år gammel og holder en sjarmerende stil med dets skjeve gulv/tak. Det blir ikke satt utbedringskostnader herav. Se for øvrig punkt: Øvrige overflater.
Utbedringskostnader: Ingen umiddelbar kostnad.

- Begge kjøkken med avvik vifte. Kjøkkene har for øvrig en del slitasje.
Kjøkken: 1 etasje Oppsummering av avtrekk:
Mekanisk vifte etablert over komfyren men slangen er ikke ført ut av yttervegg.
Anbefalte tiltak avtrekk:
Ventileringslange må monteres på viften og føres ut av yttervegg.
Utbedringskostnader ventilasjon: Under 10 000

Kjøkken: 2 etasje Oppsummering av avtrekk:
Mekanisk vifte etablert over komfyren men knappen til viftens styring mangler.
Anbefalte tiltak avtrekk:
Knapp eller ny vifte må påregnes.
Utbedringskostnader ventilasjon: Under 10 000

- Vaskerom og to bad bør påregnes renovert.
Våtrom: Bad 2 etasjen Oppsummering:
Badet har gjennomgått noe arbeider i 2021 på gulvet men ut ifra avvik registrert og for å tåle dagens bruk må badet totalrenoveres. Dette da det er påvist svelling i baderomsplater dusj samt manglende sokkellist med fare for fukt til tilstøtende rom. Ved videre bruk må det installeres dusjkabinett for å spare overflater fra fritt vann, badet vil da fungere fint fremover da fliser har synlig tettesjikt samt det er anlagt fall ned mot sluk, og dette arbeidet er av nyere dato.
Av øvrige avvik registrert, nevnes:
- Fallet er noe lite fra vaskeromsdør ned mot sluk.
- Sprekker og missfaring i fuger.
- Bunnlist dusj løs.
- Hulltaking ikke foretatt grunnet stokkebygde vegger, men det måles noe forhøyet verdier mot vegg.
- Overflater mangler sluttføringer.
- Panel og vindu i våtsonen.
- Rør gjennomføringer vegg ikke tilfredstillende tettet.
Anbefalte tiltak:
Badet må totalrenoveres. Ved videre bruk må dusjkabinett installeres for å spare overflater fra fritt vann. Kostnad gitt renovering av rommet.
Utbedringskostnader: 150 000 - 300 000.

Våtrom: Vaskerom Oppsummering:
Vaskerommets overflater har oppnådd en betraktelig alder og det er registrert avvik med manglende ventilering, alder tettesjikt, noe målt fukt m.m. For å tåle dagens bruk må rommet påregnes total renovert. Rommet har belegg på gulver, baderomsplater vegger. Innredet med opplegg for vaskemaskin.
Anbefalte tiltak:
Vaskerommet må totalrenoveres for å tåle dagens bruk, stedvise fuktskader må påregnes i bakenforliggende konstruksjon.
Utbedringskostnader: 50 000 - 150 000.

Våtrom: Innredet bad bryggerhus. Oppsummering:
Badets overflater har oppnådd en betraktelig alder og for å tåle dagens bruk må rommet påregnes total renovert. Rommet har belegg på gulver, baderomsplater vegger. Innredet med toalett, dusj, vask med innredning, utslagsvask, opplegg for vaskemaskin. Elektrisk vifte montert, ingen tilluft. Det ble utført fuktmåling med pigger fra tilstøtende rom uten videre forhøyet fukt registrert.
Anbefalte tiltak:
Badet må totalrenoveres for å tåle dagens bruk, stedvise fuktskader må påregnes i bakenforliggende konstruksjon.
Utbedringskostnader: 150 000 - 300 000.

- Ildsted og innvendige trapper med avvik etter alder og krav. Oppsummering:
TG3 settes da det foreligger fyringsforbud på pipen ved kjøkken/peisestue. Videre er det påvist fukt rundt pipen i bryggerhuset. Anlagte gruer i boliger vil ikke kunne brukes før kontroll av brannvesen. Vedovnen i 2 etasje har sprekker i ildstein samt vedovnen er plassert noe skjevt på platen i bunn. Flislagte deler med gruen har og sprekker i flis b.l.a. Det er og flere sprekker i overflatene på de forskjellige pipene.
Anbefalte tiltak:
Det må foretaes en kontroll av stedlig brannvesen, tiltak vil bli nødvendig før bruk. Pipen til bryggerhuset må kontrolleres vedrørende tekking rundt og nytt beslag bør påregnes. Nye ildsteiner må påregnes på vedovnen som er i bruk, ovnen bør og plasseres i senter av platen. Kostnad er gitt kontroll og diverse utbedringer. Pålegg om stålrør eller lignende vil kunne bli aktuelt, ut ifra hva man velger vil kostnader kunne stige over overslaget.
Utbedringskostnader: 50 000 - 150 000

Trapp Oppsummering:
TG3 settes trappene da eldre trapp mot øst fra byggeåret mangler rekkverk i loftsetasjen samt nederste trinn mot 2 etasjen er defekt. Denne trappen har for øvrig mangelfull håndløper, lavt rekkverk, er noe bratt og har for stor åpning spiler utover TG3 avvikene. Nyere trapp fra 2 etasjen til loft mangler og rekkverk TG3. Håndløper på trappen mangler og. Trapp bislag mangler rekkverk og håndløper TG3. Trappe entre 2 etasje mangler håndløper begge sider TG2.
Anbefalte tiltak:
Bedre personsikkerhet på trappene må påregnes.
Utbedringskostnader: 10 000 - 50 000

- Bryggerhuset har avvik. Oppsummering:
Bryggerhuset vil trenge større vedlikeholds arbeider da det er påvist større råte i konstruksjon m.m. Taktekkingen må og kontrolleres da den ikke var videre tilgjengelig på befaring. Dette og på grunnlag av spor fukt rundt pipen samt målt noe fukt i bjelkelaget opp mot taket.
Anbefalte tiltak:
Det må påregnes større arbeider på bryggerhuset ettersom det er påvist fukt og råteskader. Kosntad vil kunne stige noe avhengig av hvor mye man avdekker ved ytterligere undersøkelser.
Utbedringskostnader: 150 000 - 300 000.

- Overflater må påregnes renboert/modernisert flere plasser
Øvrig: Øvrig overflater Oppsummering:
Overflater bærer en del preg av slitasje, stedvis noe lukt og oppgraderinger/moderniseringer må påregnes.
Anbefalte tiltak:
Overflater må påregnes modernisert/renovert grunnet slitasje m.m. Til informasjon ble det også registrert avføring i skrog tilhørende vask på kjøkken i andre etasje. Bør sjekkes og evt utbedres. Eier opplyser om at han ikke har hatt problemer med skadedyr i egenerklæring.
Utbedringskostnader: Over 300 000

Følgende avvik har fått TG2:
- Drenering og grunnmur med normale avvik ut ifra alder.
- Taktekking med dets konstruksjon og loft konstruksjon med noen avvik etter alder bl.a.
- VVS og EL-anlegg samt varmepumpe av eldre dato.
- 3 stk. vvs beredere grunnet alder og krav.
- Ventilasjon og verkstedrom med avvik etter alder/krav.
 
For de bygningsdeler som har fått tilstandsgrad 2 og 3, og hvor det er påregnelig med tiltak, har bygningssakskynding utarbeidet et estimert kostnadsintervall. Se tilstandsrapport for mer informasjon.

Beskrivelse av tomt

Tomten er romslig, spesielt med tanke på at den ligger så sentralt til.
Variasjon av plen og platting.

Sammendrag selgers egenerklæring

Våtrom:
1 Har det vært feil på bad, vaskerom eller toalettrom? Ja.
Beskriv feilen og omfanget:
Lekkasje rundt sluk i dusj. Ble rettet i 2021. Nye fliser lagt.
2 Er det utført arbeid på bad, vaskerom eller toalettrom? Ja.
2.1.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid.
2.1.2 Årstall: 2021.
2.1.3 Hvordan ble arbeidet utført? Faglært.
2.1.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte.
Se punkt over.
2.1.5 Hvilket firma utførte jobben? MW Bygg og Turistservice /Michael Vendhut
2.1.6 Har du dokumentasjon på arbeidet? Ja.
Tak, yttervegg og fasade:
3 Har det lekket vann utenfra og inn, eller er det sett andre tegn til fukt? Ja.
Beskriv feilen og omfanget:
Litt lekk i takstein i taket over tilbygg mellom hovedhus og bryggerhus
4 Er det utført arbeid på tak, yttervegg, vindu eller annen fasade? Ja.
4.1.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid.
4.1.2 Årstall: 2024.
4.1.3 Hvordan ble arbeidet utført? Faglært.
4.1.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Skiftet kledning på et lite tilbygg. Ca 8 m2
4.1.5 Hvilket firma utførte jobben? Leif Torland AS.
4.1.6 Har du dokumentasjon på arbeidet? Ja.
4.2.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid.
4.2.2 Årstall: 2019.
4.2.3 Hvordan ble arbeidet utført? Faglært.
4.2.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Tette tak rundt pipe.
4.2.5 Hvilket firma utførte jobben? Skuland Tre og Jerntjeneste.
4.2.6 Har du dokumentasjon på arbeidet? Ja.
6 Har boligen kjeller, underetasje eller andre rom under bakken? Ja.
Elektrisitet:
10 Er det utført arbeid på det elektriske anlegget? Ja.
10.1.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid.
10.1.2 Årstall: 1999.
10.1.3 Hvordan ble arbeidet utført? Faglært.
10.1.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Skiftet sikringsskap, oppgradering el.kretser
10.1.5 Hvilket firma utførte jobben? ABB Installasjon AS
10.1.6 Har du dokumentasjon på arbeidet? Nei.
10.2.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid
10.2.2 Årstall: 2009.
10.2.3 Hvordan ble arbeidet utført? Faglært.
10.2.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: VK i gang 1.etg, ny komfyrkontakt kjøkken i 2.etg
10.2.5 Hvilket firma utførte jobben? YIT AS
10.2.6 Har du dokumentasjon på arbeidet? Ja.
Skjevheter og sprekker:
17 Er det tegn på setningsskader eller sprekker i for eksempel grunnmur eller fliser? Ja
Beskriv feilen og omfanget, samt hvilke tiltak som er gjort:
Det er setninger og skjevheter, men skader er ikke registrert
Planer og godkjenninger:
25 Selges eiendommen med utleiedel som leilighet, hybel eller lignende? Ja.
26 Er utleiedelen godkjent til beboelse av kommunen? Ja.
27 Er det utført radonmåling? Ja.
Når ble målingen utført og hva ble måleverdiene? 2014 og godkjent av NRRG AS 27 Bq/m3.
Andre opplysninger:
32 Har du andre opplysninger om boligen eller eiendommen utover det du har svart? Ja.
Skriv opplysningene her:
Det er laget et rom i 1.etg i Bryggerhus, tenkt som soverom i tilknytning til bad i brygge.

Se selgers egenerklæringsskjema for utfyllende informasjon.

Takstmannens kommentar til arealoppmåling

Trappehullene er medregnet arealet. Arealavvik må påregnes grunnet boligens skråvegger samt ved innredning av rom. Matboder ved kjøkken 1 etasje er beregnet som P-rom, utgjør 2m².
Bryggerhusets 1 etasje er medtatt boligens areal da det er full gjennomgang/tett tak/vegger. Bryggerhuset utgjør ca. 30,5m² / bislaget ca. 7,5m² avboligens areal 1 etasje. Verkstedrommet er medregnet som BRA-e 1 etasjen. Entre 2 etasjen er beliggende på halvplanet utgjør ca. 6,6m² av boligens 2 etasje areal. Bryggerhusets 2 etasje er medregnet som BRA-e 2 etasje.
Deler av arealet på loft er ikke målbart pga lav takhøyde. Ikke målbart areal er opplyst som ALH (areal med lav himlingshøyde) summert med eventuelt målbart bruksareal som gir GUA (Gulvareal) Arealet vil ha avvik. Boden på loft er ikke målbar. Hems utgjør 6,6m², bort stuingsloft 10m² av GUA, bort stuingsloft og Hems. Rommene er definert etter bruk og skjønn, avvik vil forekomme. Takhøyden på badet i bryggerhuset er under 2m, og rommet vil ikke kunne godkjennes til varig opphold. Soverommet på loft mot øst har og under 2m og vil ikke kunne godkjennes til varig opphold om det er foretatt endringer i ettertid av byggeår. Mindre avvik på åpent areal vil kunne forekomme, terrasse/platting er kun enkelt oppmålt.

Diverse

Ang pipe.
Det foreligger ingen nyere rapport fra feievesenet.
Ifølge eier er det fyringsforbud i ett av to pipeløp.
Det anbefales på generelt grunnlag å ta en vurdering av pipeløp og lovlighet ift fyring.

Beliggenhet

Beliggenhet

Eiendommen har en sentral beliggenhet i Mandal sentrum og er en del av Øvrebyen.
Huset har en tilbaketrukket beliggenhet i Nordgata hvor det ikke er noe gjennomgangstrafikk eller bilparkering.
Her har man nærhet til "alt" byen har å by på slik som feks flere dagligvarebutikker, Alti-senteret, Vinmonopolet, gågata, skoler i alle klassetrinn etc.
Gåavstand til Furulunden, Sjøsanden og alle våre flotte strender.
Få minutters gange ned til busstopp som tar deg direkte til Kristiansand mm.

Adkomst

Adkomst via Nordgata.
Boligen er merket med TIL SALGS-plakat fra Sørmegleren og det vil være skiltet ved fellesvisning.

Barnehage, skole og fritid

Gåavstand til skoler i alle klassetrinn, feks Furulunden barneskole, Blomdalen ungdomsskole og Mandal videregående skole.
Flere barnehager i nærheten av sentrum.

Offentlig kommunikasjon

Gode bussforbindelser med få minutters gange ned til Altisenteret.

Areal

Primærrom P-rom

Etasje Areal Beskrivelse
1 74 ㎡ -
2 112 ㎡ -
3 42 ㎡ Loftsetasje

Bruksareal BRA-I

Etasje Areal Beskrivelse
1 104 ㎡ -
2 112 ㎡ -
3 56 ㎡ Loftsetasje

Bruksareal BRA-E

Etasje Areal Beskrivelse
1 17 ㎡ -
2 35 ㎡ -

Terrasse- og balkongareal TBA

Etasje Areal Beskrivelse
1 91 ㎡ -

Fra 01.01.24 er det innført nye regler for måling og opplysning av areal på boliger.
De nye arealbegrepene er:

Bruksareal BRA
  • BRA-i - Internt bruksareal. Arealet innenfor boenheten.
  • BRA-e - Eksternt bruksareal. Areal av alle rom utenfor boenheten og som tilhører denne, for eksempel eksterne boder.
  • BRA-b - Innglasset balkong, altan, terrasser.
Andre arealer
  • TBA -Terrasser og åpen altan som er tilknyttet boligen.
  • ALH - Areal med lav himlingshøyde måles på samme måte som BRA, men man ser bort fra krav til himlingshøyde. Arealet inngår ikke i BRA, men opplyses om sammen med BRA som et tillegg.
  • GUA - summen av BRA og AHL. Brukes når boligen har gulvareal som ikke er måleverdig på grunn av for eksempel skråtak eller lav himlingshøyde. Arealet oppgis som tilleggsinformasjon til øvrige arealer.

Offentlige opplysninger

Ferdigattest

Det foreligger ikke ferdigattest  for eiendommen. Det utstedes ikke ferdigattest for tiltak som er omsøkt før 1. januar 1998, jf. pbl § 21-10 femte ledd. Det foreligger heller ikke midlertidig brukstillatelse. Manglende brukstillatelse kan innebære at tiltaket ikke lovlig kan tas i bruk. Kjøper overtar risikoen og ansvar for manglende ferdigattest/brukstillatelse på eiendommen.

Kommunen opplyser at det ikke foreligger noen godkjente byggetegninger i deres arkiv. Dette medfører at megler ikke kan kontrollere at bruken av rommene i boligen samsvarer med det de er godkjent som. Eventuelle pålegg/søknader som følge av ulovlige tiltak på eiendommen er kjøpers risiko og ansvar.

Det gjøres oppmerksom på følgende fra taktsmanns rapport, utført av Lindesnses takst v/Kristian Torland datert 23/8-24 :
"Det foreligger ingen tegninger på boligen med dets bygninger. Ut ifra deler på boligen og
bryggerhuset er dette normalt men det er blitt foretatt endringer på boligen i senere tid som skulle
vært omsøkt. Dette gjelder takoverbygg bislag med dets vegger.
Anlagt vaskerom, entre ned fra 2. etasjen vil og kunne tenkes av noe nyere dato enn opprinnelig byggeår.
Det er og blitt satt inn noen vinduer/dører i ettertid slik jeg tolker det.
Innvendig er det og gjort noen endringer med etablering av vegger og fjerning av vegger. Videre er
det og etablert trapp opp til loftet fra 2 etasjen.
Loftet er blitt innredet etter byggeår og deler av rom vil i utg. ikke bli godkjent til varig opphold ved
søknad. Gjelder soverom med alkove mot øst grunnet lav takhøyde. Bryggerhusets innredet rom vil
heller ikke kunne bli godkjent ut ifra takhøyden m.m.
Boligen er registrert som enebolig, men er delvis innredet som enebolig med hybel.
Jeg vil anbefale å foreta en søknadsprossess til kommunen for å få eiendommen slik den foreligger
idag godkjent om mulig."

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. 

Reguleringsplan

Eiendommen er regulert til boliger/bevaring av bygninger mm, tilhører reguleringsplan for Mandal sentrum, datert 1.09.2006. På generell basis gjør vi oppmerksom på at det kan foreligge fremtidige planer hos kommunen for området rundt eiendommen, som megler ikke har mottatt opplysninger om.

Adgang for utleie

Boligen har ikke en egen godkjent utleiedel, men kan fritt leies ut.
I matrikkel er den registrert som 1 boenhet, men er utformet som en enebolig med hybelmulighet.

Tinglyste heftelser og rettigheter

På eiendommen er det tinglyst følgende heftelser og rettigheter som følger eiendommens matrikkel ved overskjøting til ny hjemmelshaver:

4205/160/820:
Dokumentnr: 903637 - Opprettelse av matrikkelenheten
OPPRETTELSE - BESTÅENDE EIENDOM
EIENDOMMEN ER OPRETTET FØR 1930



Kommentar konsesjon

Lindesnes kommune har konsesjonsgrense null. Dette innebærer boplikt. Kjøper må undertegne egenerklæring om konsesjonsfrihet, som megler sender til kommunen for registrering. Sørmegleren gjør oppmerksom på at kommunen må ha bekreftet at egenerklæringen er registrert i matrikkelen før skjøte kan sendes til tinglysing. Oppgjør kan ikke finne sted før dette foreligger.

Vern/SEFRAK

Bygningen er Sefrak-registrert på grunn av bygningenes alder. I forbindelse med restaurering/ombygging vil fylkets kulturminnevern ha uttalelsesrett. De ønsker generelt at gamle bygninger blir bevart, og stiller krav til materialvalg og utforming. SEFRAK er først og fremst et generelt kulturhistorisk register som kanskje særlig har verdi som kildemateriale for lokal historie. Men det blir også benyttet av forvaltningen som et utgangspunkt for å finne ut hvor det kan være verneverdig bebyggelse. Det at en bygning er registrert i SEFRAK gir den ikke automatisk noen vernestatus. Oppføring i registeret innebærer heller ikke i seg selv spesielle restriksjoner for hva som kan gjøres med et hus. Det finnes mye tilgjengelig informasjon på www.riksantikvaren.no. 

Økonomi

Omkostninger kjøper

Dok.avgift 2,5% av kjøpesum: kr 83 750,-
Tinglysning av skjøte: kr 500,-
Tinglysning av pantedokument kr 500,-
 
HELP Boligkjøperforsikring kr 16 500,- (valgfritt)
HELP Boligkjøperforsikring Pluss kr 2 800,- (valgfritt)
 
Sum omkostninger (inkl. valgfrie tillegg): kr 104 050,-
 
Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer. 

Info kommunale avgifter

Beløpet dekker faste gebyrer: Vann (1869,-) Avløp (2778,-), Vannmålerleie (250,-), Branntilsyn/Feiing (440,-) og standardrenovasjon/MAREN (3990,-). I tillegg kommer forbruk vann/avløp iflg. måler med hhv kr 17,16 m3 og kr 39,70 m3.

Tilbud på lånefinansiering

Vi anbefaler våre kunder å ta kontakt med vår samarbeidspartner Sparebanken Sør, på tlf. 38 10 92 00, for et uforpliktende tilbud.

Nøkkelinformasjon

Innbo og løsøre

Liste over løsøre og tilbehør må leses før budgivning. Her fremgår hvilke løsøre som skal følge eiendommen dersom dette var på eiendommen ved kjøpers besiktigelse om annet ikke er avtalt.

Hvitevarer

Følgende hvitevarer følger handelen:
Komfyr og kjøleskap.

Info energiklasse

Eiendommen er ikke energimerket. Det følger av forskrift om energimerking § 5 at dersom selger etter skriftlig anmodning fra kjøper ikke har lagt frem energiattest før avtale om salg er inngått, kan kjøper få laget en energiattest ved hjelp av ekspert for selgers regning innen ett år etter avtale om salg er inngått.

Legalpant

Kommunen har legalpant i eiendommen for forfalte krav på eiendomsskatt og kommunale avgifter/gebyrer.

Boligselgerforsikring

Selger har tegnet boligselgerforsikring. Forsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset til eiendommens salgssum, oppad begrenset til 14 millioner kroner. Forsikringen dekker ikke verditap som følge av forekomst av insekter.  

TV/Internett/Bredbånd

Fiber.

Vilkår og betingelser

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.

Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.

Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.

Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut i fra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil opplysninger ikke ble rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.

Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.

Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).

Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 1. ledd 2. pktm. Avhendingsloven § 3-3 (2) fravikes, og hvorvidt en innendørs arealsvikt karakteriseres som en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.

Budgivning

Alle bud skal inngis skriftlig til megler. Det første budet må signeres, og budgiver må i tillegg legitimeres. Benytt "Gi bud"-knappen på våre annonser for å registrere ditt bud elektronisk. Dette er en enkel og sikker løsning som lar deg legitimere deg og signere budet elektronisk ved hjelp av BankID. Når første bud er gitt vil du motta en SMS-kvittering som du kan svare på for å gi eventuelle budforhøyelser. Budforhøyelser kan også gis ved å trykke "Gi bud" i våre annonser på nytt, eller via e-post eller andre skriftlige metoder. Megler skal så snart som mulig bekrefte skriftlig overfor budgiver at bud er mottatt. Bud som ikke er skriftlig eller som har kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning vil ikke bli formidlet til selger. Et bud er bindende for budgiver når budet er kommet til selgers kunnskap. Selger står fritt til å akseptere eller forkaste ethvert bud, og er således ikke forpliktet til å akseptere det høyeste budet på eiendommen.

Megler skal, i den grad det er nødvendig og mulig, informere de involverte i budrunden skriftlig om status i budgivningen. Megler er forpliktet til å legge til rette for en forsvarlig avvikling av budrunden, og for at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må et hvert bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist. Selger må skriftlig akseptere budet før budaksept kan formidles til budgiver. Selger og kjøper har krav på å få utlevert kopi av budjournalen straks etter at handel er kommet i stand. Alle som har inngitt bud på eiendommen kan på forespørsel få en kopi av anonymisert budjournal etter at budrunden er avsluttet. For øvrig vises det til "Forbrukerinformasjon om budgivning", som er på baksiden av budskjemaet. Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper.

Boligkjøperforsikring

Vedlagt i salgsoppgaven følger informasjon om Boligkjøperforsikring og Boligkjøperforsikring Pluss fra HELP Forsikring AS. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Boligkjøperforsikring Pluss har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Egenandel kr. 4 000,- påløper i tvistesaker. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar fra kr 4.100,- til kr 6.400,- avhengig av boligtype, i honorar for hver forsikringsavtale som formidles på Boligkjøperforsikring, samt kr 1 000,- i honorar for Boligkjøperforsikring Pluss.

Lov om hvitvasking

I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak ovenfor kunder. Dette innebærer å bekrefte kunders identitet, innhente opplysninger om reelle rettighetshavere og kundeforholdets formål og tilsiktede art. Videre skal megler kontrollere midlenes opprinnelse, samt gjennomføre kundekontroll av personer med disposisjonsrett til konto som benyttes ved transaksjoner til klientkonto.

Kundekontroll skal gjennomføres løpende gjennom hele oppdragsperioden, dersom megler på noe tidspunkt ikke får gjennomført tilstrekkelig kundekontroll har megler rett til å avvikle kundeforholdet.

Megler er underlagt rapporteringsplikt til Økokrim ved mistanke om brudd på hvitvaskingsloven. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles og megler kan i enkelte tilfeller ha plikt til å stanse gjennomføring av handelen. Partene i handelen kan komme i ansvar for tap den andre part påføres som følge av brudd på hvitvaskingsregelverket, partenes rettigheter ved mislighold.

Betalingsbetingelser

Kjøpesum med tillegg av omkostninger skal være disponibelt på meglers klientkonto innen overtagelse. Normalt innebærer dette at fullt oppgjør må være innbetalt på meglers klientkonto senest to virkedager før avtalt overtagelsesdato.
Eventuelle vilkår knyttet til innbetalingen, eksempelvis pantedokument som skal tinglyses til fordel for kjøpers bank, må være megler i hende i god tid før overtagelse kan finne sted. Sørmegleren AS tar ikke imot innbetalinger fra utlandet, innbetaling av oppgjør skal foretas samlet fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon.

Megler tar ikke imot oppgjør i form av kontanter eller bankremisse.

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølgning. Les mer om personvern i vår personvernerklæring på sormegleren.no/personvern

Visning

Produktnummer: 307C5E95-E8F8-4609-9000-18443E57792D